NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Проф. Здравка Василева: Художникът прави връзка между духовното и материалното, което за изкуствения интелект е непосилно
2882
Тонът на времето

Проф. Здравка Василева: Художникът прави връзка между духовното и материалното, което за изкуствения интелект е непосилно

Художниците са медиатор. Те са връзка между духовното и материалното. В художника е заложено изначално да си мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. В наше време обаче все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения и те са ценни и днес

| 02 Октомври 2024, 15:57 ч.
Проф. Здравка Василева: Художникът прави връзка между духовното и материалното, което за изкуствения интелект е непосилно
Проф. Здравка Василева: Художникът прави връзка между духовното и материалното, което за изкуствения интелект е непосилно
Снимка © DFA

Художниците са медиатор. Те са връзка между духовното и материалното. В художника е заложено изначално да си мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. В наше време обаче все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения и те са ценни и днес.

Заподозреният в заговор за взривяване на бомба на един от концертите на Тейлър Суифт в австрийската столица Виена по-рано този месец се е поинтересувал откъде може да си купи фитил, разкри пред полицията негов приятел, разпитан от следователите като свидетел, съобщи австрийската новинарска агенция АПА, цитирана от ДПА.

Когато приятелят, който е на 15 години, попитал 19-годишния заподозрян какво смята да прави с фитила, последният отговорил: "Ще се чуе“.

Проучването за покупката на фитила е било направено броени дни преди концертите на американската звезда на световната музика във Виена в рамките на европейското турне "Ерас", планирани от 8 до 10 август.

Според информациите 15-годишният младеж е казал на полицията, че не е смятал, че заподозреният може да извърши терористична атака.

Заподозреният остава в ареста.

Втори заподозрян,

Изложба „Керамиката – начин на живот“ ще бъде представена по повод 80 години от рождението на проф. Ивана Енева (1944-2022).

Откриването е на 3 септември в галерия „Академия“, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Заглавието на експозицията е вдъхновено от думите на проф. Енева: „За мен керамиката е начин на живот, а Академията – моя съдба“.

Ивана Енева е художник-изследовател в областта на керамиката, професор в Националната художествена академия, първата жена заместник-ректор на НХА и първата жена професор по керамика в България.

„В творбите си тя търси нова модерна образност, основана на изключителните интегрални свойства на глината да се свързва с други материали – стъкло, метал, хартия – с нови трайни пластични и естетически характеристики. Забележителни са нейните п

На 15 декември е премиерата на българския мюзикъл „Батко Коледа“.

Режисьорът Митко Петров-Матео е автор на музиката и на либретото. В спектакъла участват мои ученици между 7 и 16-годишна възраст, разказва Матео.

Той представя нови музикални произведения, написани и създадени специално за най-вълнуващото си приключение като музикант и учител. Със своята визия и подход, обещава изживяване, което ще се помни и остане в сърцата на публиката.

„Кога последно погледнахте нагоре към небето, видяхте блясъка на звездите и помечтахте? Ако сте запазили детето в себе си и вярвате в чудеса, запазете своето място за премиерата на „Батко Коледа“. Ако сте поизгубили магията, също елате, за да я събудим отново“, призовават от екипа на представлението.

То отвежда на вълшебно пътешествие

Седмото издание на международния фестивал за дизайн „Мелба“ ще се проведе от 1 до 11 ноември в София.

В програмата са включени изложби, творчески работилници, дискусии и еднодневният симпозиум „Мелба“, съобщават организаторите от „Комплект“. 

Международния фестивал за дизайн „Мелба“ представя пред местната публика някои от най-влиятелните фигури в сферата на графичния дизайн, дизайн изследванията, илюстрацията, архитектурата, кураторската работа, продуктовия и индустриалния дизайн, посочват от екипа. „Симпозиумът „Мелба“ е централното събитие във фестивала и ще се състои на 2 ноември в „Топлоцентрала“.

Той представя шест студиа от четири различни държави, уточняват организаторите.

Сред тях е Сийтал Соланки, основател на студиото за дизайн Ma-tt-er, който изследва връ

Режисьорът Кенет Брана започва снимките на новия си филм The Last Disturbance of Madeline Hynde (“Последното объркване на Маделин Хайнд“), съобщи „Скрийн дейли“. 

В главната роля във филма, определян от продуцентите си като „съвременен психологически трилър“, е британската актриса Джоди Комър. Освен нея участват още Патриша Аркет, Майкъл Шийн, Том Бейтман, Вики Макклър. 

Освен режисьор, Брана е и сценарист на филма. Сюжетът все още не се разкрива пред широката публика. Продукцията е с независимо финансиране – освен Кенет Брана продуценти са още Тамар Томас, Лора Бъруик и Бека Ковачик, работили по филма „Белфаст“, както и Матю Дженкинс, продуцирал „Смърт край Нил“ и „Убийството в Ориент експрес“ на Брана, Ашли Фокс и Джони Паризо от компанията Maximum Effort.

Актрисата Джоди Комър наскоро приключи снимките на „28 години по-късно“ с режисьор Дани Бойл.

Това каза в интервю проф. Здравка Василева, която е преподавател и ръководител на катедра "Живопис" в Националната художествена академия (НХА) в София.

Тя гостува със своя самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“. 

По думите й не може да отричаме съвременния живот или да го смятаме за по-лош отпреди. Но изкуството има механизма да ни одухотворява, да ни извисява и свързва с по-духовни категории, с ценности, за които забравяме в ежедневието си.

Попитана дали младите хора днес имат търпение да усвоят необходимите познания, за да станат добри живописци, тя каза, че това е много трудно. Младите са изкушени от интернет, медиите, визуалните образи, които преливат и изникват отвсякъде. Тази информираност е важна и за художника, но в чисто творческия процес има нужда понякога да сме абсолютно сами, за да си съберем мислите, емоциите и да концентрираме идея. 

Според нея навлизането на изкуствения интелект не е притеснително за визуалните артисти, защото той не може да внуши своето впечатление и идея за красивата природа, а само буквално да я пресъздаде. Това си остава ценното в художника. Неговата картина носи чувство и идея. 

Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември. 

На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън". 

Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт

Националната галерия организира събитие с присъствие на Бистра Льошевалие.

Срещата ще се проведе на 11 октомври в „Квадрат 500“ с вход свободен, съобщават от екипа.

Мероприятието е част от изложбата „Бистра Льошевалие. Ретроспектива“.

В разговора ще участват Ярослава Бубнова – директор на Националната галерия, Йоахим Глием – Enseigne des Oudin, Fonds de Dotation, Париж и Ирина Недева – председател на Асоциацията на европейските журналисти, България. Модератор на срещата ще бъде Яна Братанова, куратор на изложбата. Ще бъде прожектиран ценен видео-архив, специално подготвен от Йоахим Глием, отбелязват организаторите.

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Селекцията включва знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошев

Тони Димитрова ще изнесе концерт под надслова „Ах тази Тони“ в Летния театър в Шумен на 7 август. Той е част от турне, което преминава през редица градове на страната.

Минаха девет концерта, първият беше в зала 1 на НДК, после следваха изяви в Благоевград, Плевен, Враца, Кюстендил, Пазарджик и други градове, беше прекрасно и сега продължаваме втората част на турнето, каза Тони Димитрова. 

Тя добави, че след концерта в Шумен турнето продължава с още шест концерта, в Пловдив на 10 август, в Бургас на 17 август, във Варна на 18 август, в Стара Загора на 23 август и в Русе на 30 август.

В Шумен Тони Димитрова ще пее с музиканти, с които работи от години. На сцената ще бъдат Светльо Михайлов и Христо Нейчев - китари, Стефан Попов - барабани, Иво Дуков - клавири, Юрий Божинов - бас и три вокалистки - Стефка Емилова, Божана и Богомила. Тони Димитрова каза още, че

Изложба на Иван Шишков – Шишо ще бъде представена в столичната галерия Heritage. Експозицията „Лятно цветосъбиране“ ще бъде разположена там от 17 до 30 септември, съобщават организаторите. 

По думите на екипа това и „забележителна експозиция живопис на знаковия пловдивски художник Иван Шишков (Shisho), събрала в себе си пъстротата и магията на лятото“. 

„Най-голямата загадка за мнозина от почитателите на художника Иван Шишков – Шишо е откъде идва привлекателната прелест на картините му... За част от разбирачите това е магията на техния колорит, за други познавачи на натуралната психология – тайната е в екологичната енергия на автора. Трети твърдят, че дискретното им обаяние се дължи на свободната игра между пространствата, които обитава душата му“, казва Румен Леонидов. По думите му и в трите мне

Анджелина Джоли се превъплъщава в образа на прочутата оперна певица Мария Калас във филм, чиято световна премиера е днес на кинофестивала във Венеция, съобщават Асошиейтед прес и АФП. 

"Мария" е сред 21-те филма, включени в конкурсната програма. 

Анджелина Джоли е играла зла кралица, военен кореспондент, хакер, международен шпионин и социопат, а сега добавя към филмовата си биография и оперна певица.

При това не коя да е оперна певица - Джоли е в ролята на легендарното сопрано Мария Калас в новия филм на чилийския режисьор Пабло Лараин. 

Лараин - редовен участник на кинофестивала във Венеция, продължава да изследва животите на известни жени, белязани от трагични истории. През 2016 г. режисьорът представи "Джаки" - филмов портрет на Джаки Кенеди с Натали Портман в главната роля.

През 2021 г. Пабло Лараин се завърна във Венеция с Кр

Иинтервюто:

Как се отнасят днешните студенти към живописта? Не се ли изкушават от новите изобразителни форми, които се практикуват в наше време? Вие самата изневерявали ли сте на живописта, за да пробвате нещо различно? 

- Наистина има много изкушения около нас и не знам до каква степен те са полезни. Моята работа е изключително отговорна и трудна, защото в днешното време, предлагащо най-различни алтернативни форми на изява във визуалните изкуства, е сложно да накарам един човек да повярва в творческия процес, който аз практикувам. 

За мен живописта е любов от пръв поглед от много години, така че не съм била силно изкушена от друга форма на изкуство. Разбира се в нея има много методи и начини да си помагаме в работата, но основният творчески процес е свързан с платното, боите и експериментите. С годините все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения, те са ценни и днес. Алтернативните съвременни форми понякога са нещо кратковременно, нетрайно като цел, резултат и смисъл. Съвременното изкуство понякога цели да ни покаже в екзистенциален, глобален и социален план, че няма нищо вечно и ние не сме завинаги тук. Докато живописта за мен лично има малко по-друга функция. Познавам темперамента и същността на много колеги и знам, че в художника е заложено изначално да мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. 

Как бихте нарекли тази роля и мисия на художника? 

- Може би медиатор. Използвам тази дума, защото художниците са връзка между духовното и материалното. Виждаме колко днешният свят е материален и меркантилен, макар понякога това да не е никак лошо. В никакъв случай не може да отричаме съвременния живот или да го смятаме за по-лош от преди. Но изкуството има механизма да ни одухотворява, да ни извисява и свързва с по-духовни категории, с ценности, за които забравяме в ежедневието си. 

Имат ли търпението младите хора днес да изучат всичко необходимо за живописта, свързано с познания за светлината, композицията, материалите, със съзерцание? 

- Младият човек няма търпение за нищо и трудно се концентрира в каквото и да е. Живописта е изкуство, което изисква не само търпение, а и постоянство, работа, вглъбяване, разбиране. Тя не се учи за година или две. Понякога процесът е свързан с приближаване или дистанциране, осмисляне. Човек трябва да забрави за работата си, за да може да я премисли наново, да я види с нови очи. Всичко това е много трудно за младите сега. Въпреки, че учат за художници, те са едни модерни хора, които са изкушени от интернет, медиите, визуалните образи, които преливат и изникват отвсякъде. Тази информираност е важна и за художника, но в чисто творческия процес има нужда понякога да сме абсолютно сами, за да си съберем мислите, емоциите и да концентрираме идея. 

Вечните неща, които сме свикнали да пораждат вдъхновение, устойчиви ли са във времето, стабилни ли са? Неща като детството, природата, светлината, морето. 

- За мен е така. Мисля, че смислените неща в изкуството са едни устойчиви архетипни моменти със значение. Детството е вдъхновение не само за художника, а за всеки човек за цял живот. То ни „размеква“, но винаги ни дава основа и мотив да продължим напред. Природата също е неизчерпаем източник на идеи. Няма по-виртуозен художник от божественото. Понякога се възхищаваме на залез или изгрев, но опитвайки се да го нарисуваме, получаваме сладникава кичозна картина. За да предадем тази хармония и светлина се иска не буквалното изобразяване, а преосмислянето и пречупването през нас самите, защото ние не сме просто механизъм за пресъздаване на натурата. За това вече е измислен изкуственият интелект, който ще помага в бъдеще, но той не притежава емоцията да внуши своето впечатление за красивата природа, не само буквално да я пресъздаде. Това е ценното в художника. 

Има ли притеснение във визуалните артисти от намесата на изкуствения интелект? 

- Аз не съм притеснена от факта, че изкуственият интелект навлиза все повече в професионалната сфера. Мисля, че художникът, артистът, дизайнерът може много умело да използва възможностите му като задава параметрите и не е воден от него, а го ползва в техническо отношение. Говорейки за живопис, категорично не се чувствам застрашена нито аз, нито студентите ми, защото смятам, че картината носи внушение, което една машина не може да създаде в никакъв случай. Тя може да ви нарисува човек или море, но няма да ви създаде емоцията и идеята за пространството. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 07:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
2882
Тонът на времето

Проф. Здравка Василева: Художникът прави връзка между духовното и материалното, което за изкуствения интелект е непосилно

Художниците са медиатор.Те са връзка между духовното и материалното.

| 02 Октомври 2024, 15:57 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Проф. Здравка Василева: Художникът прави връзка между духовното и материалното, което за изкуствения интелект е непосилно
Проф. Здравка Василева: Художникът прави връзка между духовното и материалното, което за изкуствения интелект е непосилно
Снимка © DFA

Художниците са медиатор. Те са връзка между духовното и материалното. В художника е заложено изначално да си мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. В наше време обаче все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения и те са ценни и днес.

Това каза в интервю проф. Здравка Василева, която е преподавател и ръководител на катедра "Живопис" в Националната художествена академия (НХА) в София.

Заподозреният в заговор за взривяване на бомба на един от концертите на Тейлър Суифт в австрийската столица Виена по-рано този месец се е поинтересувал откъде може да си купи фитил, разкри пред полицията негов приятел, разпитан от следователите като свидетел, съобщи австрийската новинарска агенция АПА, цитирана от ДПА.

Когато приятелят, който е на 15 години, попитал 19-годишния заподозрян какво смята да прави с фитила, последният отговорил: "Ще се чуе“.

Проучването за покупката на фитила е било направено броени дни преди концертите на американската звезда на световната музика във Виена в рамките на европейското турне "Ерас", планирани от 8 до 10 август.

Според информациите 15-годишният младеж е казал на полицията, че не е смятал, че заподозреният може да извърши терористична атака.

Заподозреният остава в ареста.

Втори заподозрян,

Изложба „Керамиката – начин на живот“ ще бъде представена по повод 80 години от рождението на проф. Ивана Енева (1944-2022).

Откриването е на 3 септември в галерия „Академия“, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Заглавието на експозицията е вдъхновено от думите на проф. Енева: „За мен керамиката е начин на живот, а Академията – моя съдба“.

Ивана Енева е художник-изследовател в областта на керамиката, професор в Националната художествена академия, първата жена заместник-ректор на НХА и първата жена професор по керамика в България.

„В творбите си тя търси нова модерна образност, основана на изключителните интегрални свойства на глината да се свързва с други материали – стъкло, метал, хартия – с нови трайни пластични и естетически характеристики. Забележителни са нейните п

На 15 декември е премиерата на българския мюзикъл „Батко Коледа“.

Режисьорът Митко Петров-Матео е автор на музиката и на либретото. В спектакъла участват мои ученици между 7 и 16-годишна възраст, разказва Матео.

Той представя нови музикални произведения, написани и създадени специално за най-вълнуващото си приключение като музикант и учител. Със своята визия и подход, обещава изживяване, което ще се помни и остане в сърцата на публиката.

„Кога последно погледнахте нагоре към небето, видяхте блясъка на звездите и помечтахте? Ако сте запазили детето в себе си и вярвате в чудеса, запазете своето място за премиерата на „Батко Коледа“. Ако сте поизгубили магията, също елате, за да я събудим отново“, призовават от екипа на представлението.

То отвежда на вълшебно пътешествие

Седмото издание на международния фестивал за дизайн „Мелба“ ще се проведе от 1 до 11 ноември в София.

В програмата са включени изложби, творчески работилници, дискусии и еднодневният симпозиум „Мелба“, съобщават организаторите от „Комплект“. 

Международния фестивал за дизайн „Мелба“ представя пред местната публика някои от най-влиятелните фигури в сферата на графичния дизайн, дизайн изследванията, илюстрацията, архитектурата, кураторската работа, продуктовия и индустриалния дизайн, посочват от екипа. „Симпозиумът „Мелба“ е централното събитие във фестивала и ще се състои на 2 ноември в „Топлоцентрала“.

Той представя шест студиа от четири различни държави, уточняват организаторите.

Сред тях е Сийтал Соланки, основател на студиото за дизайн Ma-tt-er, който изследва връ

Режисьорът Кенет Брана започва снимките на новия си филм The Last Disturbance of Madeline Hynde (“Последното объркване на Маделин Хайнд“), съобщи „Скрийн дейли“. 

В главната роля във филма, определян от продуцентите си като „съвременен психологически трилър“, е британската актриса Джоди Комър. Освен нея участват още Патриша Аркет, Майкъл Шийн, Том Бейтман, Вики Макклър. 

Освен режисьор, Брана е и сценарист на филма. Сюжетът все още не се разкрива пред широката публика. Продукцията е с независимо финансиране – освен Кенет Брана продуценти са още Тамар Томас, Лора Бъруик и Бека Ковачик, работили по филма „Белфаст“, както и Матю Дженкинс, продуцирал „Смърт край Нил“ и „Убийството в Ориент експрес“ на Брана, Ашли Фокс и Джони Паризо от компанията Maximum Effort.

Актрисата Джоди Комър наскоро приключи снимките на „28 години по-късно“ с режисьор Дани Бойл.

Тя гостува със своя самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“. 

По думите й не може да отричаме съвременния живот или да го смятаме за по-лош отпреди. Но изкуството има механизма да ни одухотворява, да ни извисява и свързва с по-духовни категории, с ценности, за които забравяме в ежедневието си.

Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември. 

На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън". 

Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт

Националната галерия организира събитие с присъствие на Бистра Льошевалие.

Срещата ще се проведе на 11 октомври в „Квадрат 500“ с вход свободен, съобщават от екипа.

Мероприятието е част от изложбата „Бистра Льошевалие. Ретроспектива“.

В разговора ще участват Ярослава Бубнова – директор на Националната галерия, Йоахим Глием – Enseigne des Oudin, Fonds de Dotation, Париж и Ирина Недева – председател на Асоциацията на европейските журналисти, България. Модератор на срещата ще бъде Яна Братанова, куратор на изложбата. Ще бъде прожектиран ценен видео-архив, специално подготвен от Йоахим Глием, отбелязват организаторите.

Ретроспективна експозиция на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на авторката. Селекцията включва знакови скулптури, обекти, рисунки и инсталации от ателието на Бистра Льошев

Тони Димитрова ще изнесе концерт под надслова „Ах тази Тони“ в Летния театър в Шумен на 7 август. Той е част от турне, което преминава през редица градове на страната.

Минаха девет концерта, първият беше в зала 1 на НДК, после следваха изяви в Благоевград, Плевен, Враца, Кюстендил, Пазарджик и други градове, беше прекрасно и сега продължаваме втората част на турнето, каза Тони Димитрова. 

Тя добави, че след концерта в Шумен турнето продължава с още шест концерта, в Пловдив на 10 август, в Бургас на 17 август, във Варна на 18 август, в Стара Загора на 23 август и в Русе на 30 август.

В Шумен Тони Димитрова ще пее с музиканти, с които работи от години. На сцената ще бъдат Светльо Михайлов и Христо Нейчев - китари, Стефан Попов - барабани, Иво Дуков - клавири, Юрий Божинов - бас и три вокалистки - Стефка Емилова, Божана и Богомила. Тони Димитрова каза още, че

Изложба на Иван Шишков – Шишо ще бъде представена в столичната галерия Heritage. Експозицията „Лятно цветосъбиране“ ще бъде разположена там от 17 до 30 септември, съобщават организаторите. 

По думите на екипа това и „забележителна експозиция живопис на знаковия пловдивски художник Иван Шишков (Shisho), събрала в себе си пъстротата и магията на лятото“. 

„Най-голямата загадка за мнозина от почитателите на художника Иван Шишков – Шишо е откъде идва привлекателната прелест на картините му... За част от разбирачите това е магията на техния колорит, за други познавачи на натуралната психология – тайната е в екологичната енергия на автора. Трети твърдят, че дискретното им обаяние се дължи на свободната игра между пространствата, които обитава душата му“, казва Румен Леонидов. По думите му и в трите мне

Анджелина Джоли се превъплъщава в образа на прочутата оперна певица Мария Калас във филм, чиято световна премиера е днес на кинофестивала във Венеция, съобщават Асошиейтед прес и АФП. 

"Мария" е сред 21-те филма, включени в конкурсната програма. 

Анджелина Джоли е играла зла кралица, военен кореспондент, хакер, международен шпионин и социопат, а сега добавя към филмовата си биография и оперна певица.

При това не коя да е оперна певица - Джоли е в ролята на легендарното сопрано Мария Калас в новия филм на чилийския режисьор Пабло Лараин. 

Лараин - редовен участник на кинофестивала във Венеция, продължава да изследва животите на известни жени, белязани от трагични истории. През 2016 г. режисьорът представи "Джаки" - филмов портрет на Джаки Кенеди с Натали Портман в главната роля.

През 2021 г. Пабло Лараин се завърна във Венеция с Кр

Попитана дали младите хора днес имат търпение да усвоят необходимите познания, за да станат добри живописци, тя каза, че това е много трудно. Младите са изкушени от интернет, медиите, визуалните образи, които преливат и изникват отвсякъде. Тази информираност е важна и за художника, но в чисто творческия процес има нужда понякога да сме абсолютно сами, за да си съберем мислите, емоциите и да концентрираме идея. 

Според нея навлизането на изкуствения интелект не е притеснително за визуалните артисти, защото той не може да внуши своето впечатление и идея за красивата природа, а само буквално да я пресъздаде. Това си остава ценното в художника. Неговата картина носи чувство и идея. 

Иинтервюто:

Как се отнасят днешните студенти към живописта? Не се ли изкушават от новите изобразителни форми, които се практикуват в наше време? Вие самата изневерявали ли сте на живописта, за да пробвате нещо различно? 

- Наистина има много изкушения около нас и не знам до каква степен те са полезни. Моята работа е изключително отговорна и трудна, защото в днешното време, предлагащо най-различни алтернативни форми на изява във визуалните изкуства, е сложно да накарам един човек да повярва в творческия процес, който аз практикувам. 

За мен живописта е любов от пръв поглед от много години, така че не съм била силно изкушена от друга форма на изкуство. Разбира се в нея има много методи и начини да си помагаме в работата, но основният творчески процес е свързан с платното, боите и експериментите. С годините все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения, те са ценни и днес. Алтернативните съвременни форми понякога са нещо кратковременно, нетрайно като цел, резултат и смисъл. Съвременното изкуство понякога цели да ни покаже в екзистенциален, глобален и социален план, че няма нищо вечно и ние не сме завинаги тук. Докато живописта за мен лично има малко по-друга функция. Познавам темперамента и същността на много колеги и знам, че в художника е заложено изначално да мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. 

Как бихте нарекли тази роля и мисия на художника? 

- Може би медиатор. Използвам тази дума, защото художниците са връзка между духовното и материалното. Виждаме колко днешният свят е материален и меркантилен, макар понякога това да не е никак лошо. В никакъв случай не може да отричаме съвременния живот или да го смятаме за по-лош от преди. Но изкуството има механизма да ни одухотворява, да ни извисява и свързва с по-духовни категории, с ценности, за които забравяме в ежедневието си. 

Имат ли търпението младите хора днес да изучат всичко необходимо за живописта, свързано с познания за светлината, композицията, материалите, със съзерцание? 

- Младият човек няма търпение за нищо и трудно се концентрира в каквото и да е. Живописта е изкуство, което изисква не само търпение, а и постоянство, работа, вглъбяване, разбиране. Тя не се учи за година или две. Понякога процесът е свързан с приближаване или дистанциране, осмисляне. Човек трябва да забрави за работата си, за да може да я премисли наново, да я види с нови очи. Всичко това е много трудно за младите сега. Въпреки, че учат за художници, те са едни модерни хора, които са изкушени от интернет, медиите, визуалните образи, които преливат и изникват отвсякъде. Тази информираност е важна и за художника, но в чисто творческия процес има нужда понякога да сме абсолютно сами, за да си съберем мислите, емоциите и да концентрираме идея. 

Вечните неща, които сме свикнали да пораждат вдъхновение, устойчиви ли са във времето, стабилни ли са? Неща като детството, природата, светлината, морето. 

- За мен е така. Мисля, че смислените неща в изкуството са едни устойчиви архетипни моменти със значение. Детството е вдъхновение не само за художника, а за всеки човек за цял живот. То ни „размеква“, но винаги ни дава основа и мотив да продължим напред. Природата също е неизчерпаем източник на идеи. Няма по-виртуозен художник от божественото. Понякога се възхищаваме на залез или изгрев, но опитвайки се да го нарисуваме, получаваме сладникава кичозна картина. За да предадем тази хармония и светлина се иска не буквалното изобразяване, а преосмислянето и пречупването през нас самите, защото ние не сме просто механизъм за пресъздаване на натурата. За това вече е измислен изкуственият интелект, който ще помага в бъдеще, но той не притежава емоцията да внуши своето впечатление за красивата природа, не само буквално да я пресъздаде. Това е ценното в художника. 

Има ли притеснение във визуалните артисти от намесата на изкуствения интелект? 

- Аз не съм притеснена от факта, че изкуственият интелект навлиза все повече в професионалната сфера. Мисля, че художникът, артистът, дизайнерът може много умело да използва възможностите му като задава параметрите и не е воден от него, а го ползва в техническо отношение. Говорейки за живопис, категорично не се чувствам застрашена нито аз, нито студентите ми, защото смятам, че картината носи внушение, което една машина не може да създаде в никакъв случай. Тя може да ви нарисува човек или море, но няма да ви създаде емоцията и идеята за пространството. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.